FAQ

Page Discussion History

Difference between revisions of "NginxTr"

m (Changed protection level for "NginxTr": cascading protection not needed for this page ([edit=sysop] (indefinite) [move=sysop] (indefinite)))
 
(Türkçe Dökümantasyon!)
 
Line 15: Line 15:
 
</div>
 
</div>
 
</div>
 
</div>
 
= Türkçe Dökümantasyon! =
 
{{NavigationTr}}
 
  
 
= Diğer Diller! =
 
= Diğer Diller! =

Latest revision as of 01:08, 9 February 2012

Nginx, özgür, açık kaynaklı, yüksek performanslı bir HTTP sunucusu, reverse proxy ve IMAP/POP3 proxy sunucusudur. Nginx, 2002 yılında Igor Sysoev tarafından geliştirilmeye başlanmış ve 2004 yılında yayınlanmıştır. Şu anda %6.55 oranında (Yaklaşık 13.5 milyon alanadı) kullanılmaktadır.

Nginx, yüksek performansı, kararlılığı, zengin özellikleri, kolay yapılandırılabilirliği ve düşük kaynak kullanımı ile ön plana çıkmaktadır.

Nginx, C10k problemini adres almakta olan sunuculardan biridir. Geleneksel sunucuların aksine, Nginx sunucuya gelen talepleri thread aracılığıyla yakalamaz. Bunun yerine event-driven (senkronize olmayan) daha kararlı bir yapı kullanır. Bu sayede düşük ve daha önemlisi ölçeklenebilir bir hafıza kullanımı sağlar. Binlerce talebi karşılaması beklenen bir projeniz olmasa bile, Nginx yüksek performans ve düşük hafıza kullanımı ile faydalanabileceğiniz bir sunucudur ve her türlü projenin ihtiyaçlarına cevap verebilir: en küçük VPS'den, cluster kullanımına kadar.

Nginx; WordPress, Hulu, Github, Ohloh, SourceForge, FriendFeed, HaberTürk, Bildirgeç, SesliSözlük ve TorrentReactor gibi yüksek performans gerektiren projelerde kullanılmaktadır.

Apache Microsoft Word'e benziyor, milyon tane özelliği var ama siz sadece 6 tanesini kullanıyorsunuz. Nginx ise bu 6 özelliğe sahip ve bunlardan 5 tanesi Apache'ye göre 50 kat daha hızlı.

-- Chris Lea

Diğer Diller!

Diğer dillerdeki dökümantasyonlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:


Русский   ●   Italiano   ●   English   ●   Français   ●   Polski   ●   简体中文文档   ●   Español   ●   한국어   ●   Tiếng Việt   ●   Português   ●   日本語   ●   Bahasa Indonesia

Nginx'i destekle!

Yaptığınız bağışlar ile Nginx'in süregelen geliştirme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Tüm bağışlar doğrudan geliştiricilere iletilmektedir.

<htmlet>paypal</htmlet>