FAQ

Page Discussion History

NginxTr

Revision as of 01:08, 9 February 2012 by MichaelLustfield (Talk | contribs)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Nginx, özgür, açık kaynaklı, yüksek performanslı bir HTTP sunucusu, reverse proxy ve IMAP/POP3 proxy sunucusudur. Nginx, 2002 yılında Igor Sysoev tarafından geliştirilmeye başlanmış ve 2004 yılında yayınlanmıştır. Şu anda %6.55 oranında (Yaklaşık 13.5 milyon alanadı) kullanılmaktadır.

Nginx, yüksek performansı, kararlılığı, zengin özellikleri, kolay yapılandırılabilirliği ve düşük kaynak kullanımı ile ön plana çıkmaktadır.

Nginx, C10k problemini adres almakta olan sunuculardan biridir. Geleneksel sunucuların aksine, Nginx sunucuya gelen talepleri thread aracılığıyla yakalamaz. Bunun yerine event-driven (senkronize olmayan) daha kararlı bir yapı kullanır. Bu sayede düşük ve daha önemlisi ölçeklenebilir bir hafıza kullanımı sağlar. Binlerce talebi karşılaması beklenen bir projeniz olmasa bile, Nginx yüksek performans ve düşük hafıza kullanımı ile faydalanabileceğiniz bir sunucudur ve her türlü projenin ihtiyaçlarına cevap verebilir: en küçük VPS'den, cluster kullanımına kadar.

Nginx; WordPress, Hulu, Github, Ohloh, SourceForge, FriendFeed, HaberTürk, Bildirgeç, SesliSözlük ve TorrentReactor gibi yüksek performans gerektiren projelerde kullanılmaktadır.

Hem Apache hem de Nginx, herbir saniye için yüksek miktarda talebi karşılayacak kapasitedeler, ancak eşzamanlı bağlantıları arttırdığınız zaman Apache'nin performansı düşmeye başlarken bu, Nginx için hemen hemen söz konusu olmuyor.

Nginx, event-based olduğundan herbir talep için daha fazla yeni işlem ve yürütme birimi yaratmaya ihtiyaç duymuyor, böylece hafıza kullanımı düşük düzeyde kalmış oluyor. Yapmış olduğum kıyaslama örneğinde, Apache çok yüksek bir hafıza kullanımına neden olurken, Nginx sadece 2.5MB kullandı.

-- WebFaction

Diğer Diller!

Diğer dillerdeki dökümantasyonlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:


Русский   ●   Italiano   ●   English   ●   Français   ●   Polski   ●   简体中文文档   ●   Español   ●   한국어   ●   Tiếng Việt   ●   Português   ●   日本語   ●   Bahasa Indonesia

Nginx'i destekle!

Yaptığınız bağışlar ile Nginx'in süregelen geliştirme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Tüm bağışlar doğrudan geliştiricilere iletilmektedir.

<htmlet>paypal</htmlet>